Trutnov

Republika Czeska


Herb TrutnovaTrutnov - rynek

Trutnov (German: Trautenau) leży w Republice Czeskiej w odległości około 15 km od przejścia granicznego w Lubawce.

Jest to niewielkie miasto na prawach powiatu i liczy sobie około 31 tysięcy mieszkańców. Mimo, że jest tak blisko od granicy, to nie jest chyba jeszcze odkryte przez Polaków.

Trutnov leży w regionie Hradec Králové, u stóp Karkonoszy w dorzeczu rzeki Úpa.

Widok na ratusz i fontanne

Pierwsza wzmianka o Trutnovie pochodzi już z 1260 roku. Od początku należał do korony czeskiej. Miasto to przechodziło różne pożogi wojenne, a największe z nich to obrona w 1421 roku podczas wojen husyckich oraz podczas najazdu Szwedów w latach 1642 - 1647.

Bitwa pod Trutnovem

Miasto jest znane z bitwy jaka miała tutaj miejsce w 1866 roku pomiędzy Austriakami i Prusakami. Bitwa prusko-austriacka miała miejsce 27 czerwca 1866 roku a walczyło w niej około 60 tysięcy żołnierzy, 4 tysiące kawalerii i 25 baterii artyleryjskich. Bitwa ta zakończyła się zwycięstwem Austriaków nad Prusakami. Na pamiątkę tamtych wydarzeń wmurowano tablicę w rynku oraz wytyczono ścieżkę edukacyjną w mieście, gdzie można przejść szlakiem rozgrywających się walk.

Dojście do rynku

Mimo, że Trutnov jest niewielkim miastem, to jest miejscem, które warto jest zobaczyć. Najciekawsze historyczne miejsca to starówka i szlak bitwy Austriaków z wojskami pruskimi.

Rynek jest ogromny, wielkością dorównujący rynkowi świdnickiemu. Po środku rynku stoi zabytkowa kamienna fontanna z 1892 roku. W miejscu tym, aż do 1605 roku stała fontanna drewniana.

Ratusz i fontanna

Neogotycki Ratusz w Trutnovie pochodzi z 1861 roku. Wcześniejszy ratusz uległ pożarowi w 1583r. kiedy to w ciągu 3 godzin zapaliło się 180 kamienic.

Naprzeciw ratusza stoi budynek zwany Haasův palác z roku 1885.

W bocznej uliczce, obok rynku stoi stary kościół pw. Marii Panny, który pochodzi z 1782 roku.

Jak na tak niewielkie miasto, w Trutnovie znajduje się wiele pensjonatów i hoteli. Można również wypocząć w kompleksie sportowo - rekreacyjnym, w którym znajduje się kryty basen, kort tenisowy, boisko, lodowisko - robi to chyba wrażenie. Ponadto z tego miasta można dostać się bez problemu pociągiem do każdego miejsca w Republice Czeskiej. Na stacje można zobaczyć nie tylko klasyczne pociągi ale również słynne motoryczki.

Widok z rynku w stronę dworca kolejowegoDodatkowe informacje można znaleźć na stronach: