Kościół pw. Aniołów Stróżów


Prezentacja Flash na temat transportu tramwajowego jest teraz przez ciebie wyłączonaKościół Świętego Michała

W miejscu, w którym wznosi się obecnie kościół pod wezwaniem Aniołów Stróżów znajdował się wcześniej mały kościółek pod wezwaniem Świętego Michała. Był to kościół zbudowany najprawdopodobniej roku w 1428.

Ponieważ liczba ludności w mieście pod koniec XIX wieku gwałtownie rosła sięgając niemalże 14 tysięcy osób, powstała potrzeba zbudowania większej, bardziej okazałej świątyni. W roku 1898 rozebrano kościół św. Michała i rozpoczęto budowę nowego, na miarę wielkości Wałbrzycha kościoła pod wezwaniem Aniołów stróżów. Tak więc obecny kościół jest stosunkowo młody. Obecna budowla sakralna liczy sobie około 100 lat.

Kościół Aniołów Stróżów Wnętrze świątyni Widok od ulicy Moniuszki

Sam obiekt został zaprojektowany przez Alexisa Tangera z Wrocławia - znanego architekta kościołów między innymi w Bielawie, Wrocławiu i Legnicy.

Zabytkowe organy

Autorem projektu był A. Tanger z Wrocławia. Ceglany kościół halowy jest na rzucie krzyża łacińskiego. Dach dwuspadowy z wieżą nad wejściem głównym i sygnaturką na skrzyżowaniu korpusu z taranseptem, z przyporami, oknami (ok. 12 m wysokości) witrażowymi. Od wschodu budowla zamknięta jest trójbocznym prezbiterium. Wszystkie elewacje wieńczy gzyms ze złoconymi liśćmi we fryzie. W elewację południową wtórnie wmurowano epitafia z XVI, XVII, XVIII wieku. Trzynawowe wnętrze halowe nakryte jest sklepieniem sieciowym, wspartym na wielobocznych, ceglanych filarach.

Zabytkowa chszcielnica

Kościół został wybudowany w stylu neogotyckim na żucie krzyża łacińskiego. Od wschodu budowla zamknięta jest trójbocznym prezbiterium. Dach jest dwuspadowy z wieżą nad wejściem głównym. Okna witrażowe mają około 12 metrów wysokości. Elewacje zakończone są złoconym gzymsem ze złoconymi liśćmi we frezie. W elewację południową wbudowano epitafia z XVI, XVII i XVIII wieku. Wnętrze kościoła jest trzynawowe kryte sklepieniem sieciowym, wsparte na wielobocznych ceglanych filarach. Ma ono bardzo ciekawy wygląd, nadający świątyni charakter niemalże katedry. Niestety, nie zachował się do naszych czasów zabytkowy żyrandol, po którym zostało tylko miejsce.Widok na wieżę

W wyniku prowadzonych niegdyś w okolicy prac górniczych kościołowi groziło zawalenie, zwłaszcza wieża kościoła niebezpiecznie się przechyliła. W latach 90 wieża kościelna odchyliła się o około pół metra od pionu. W końcu wieża doczekała się remontu i dzięki temu obiekt ten stanowi nielada atrakcję w samym centrum miasta. Wystarczy udać się do środka, by zobaczyć ogrom tej budowli, która była budowana w niewielkim mieście jak na tamte czasy. Na początku XX wieku ulica przy której stoi kościół była jedną z najatrakcyjniejszych w mieście, mieściły się tutaj ekskluzywne sklepy. A dzisiaj w okolicy kościoła jest byle jak.


Kościół od frontu